Uncategorized

Någon som vet vad det här är för fåglar?

 

skarvar, Nya Zeeland

 

I Kaikoura, Nya Zeeland, blev jag alldeles exalterad när jag fick syn på pingviner. Trodde jag. Men det var det ju inte. Men vad är det för fåglar? Någon som vet? Skarvar, kanske? Men VAD för skarvar. Namn antingen på svenska eller engelska välkomnas.

6 reaktioner till “Någon som vet vad det här är för fåglar?

  1. Ser ut som en slags skarv – de som har bajsar som en mindre hund och förstör alla träd, skitar ner och sliter sönder allt…:( Fattar egentligen inte hur ett djur kan åstadkomma en sån förstörelse som skarvar kan. Har du sett hur det ser ut på ett område de haft som revir?Inte omtyckta av skärgårdsborna, den sorten som finns i Sverige i alla fall.I Sthlms skärgård kan man se kobbar och mindre öar som ser ut som ett månlandskap med döda träd.Men jag gillar bilden:)När jag var i sydöstra Thailand nu i december mötte jag en finsk kille som skulle vidare till vänner i just Nya Zeeland. Jag har aldrig varit där – ännu.

    1. Tänk om det var samme kille som skulle till frisören som klippte mig i Noosa, Australien? Frisören hade träffat honom och hans ressällskap på två olika platser i världen (minns inte vilka, men sydostasien var åtminstonne det ena) och bjudit hem dem till jul.

Lämna en kommentar