Uncategorized

Skatt

skatt

skatt

skatt

Skatt. Jag fick ordet av Lisa. Som själv fotograferat jättefina bilder på temat  inuti. Det här är nämligen en fotostafett. Den i sin tur är ett sidospår till fototriss, som jag brukar vara med i.

”Skatt”, alltså.

Först tänkte jag på en skatt på havets botten. Penningar och andra värdefulla ting. Eller varför inte en snäcka från en fjärran strand. Att leta vackra snäckor är en sorts skattjakt som jag gillar. Mycket :) Just den här kommer från Mexico.

Sedan tänkte jag på skatt som vi betalar. Jag har inget emot att betala skatt. Men deklarationsblanketter och allt sånt där som hör till. Det är väl inte precis jättekul… Man känner kanske för att ta på boxningshandskarna? Att vinna varsin ”guldig” boxningshandske på Östersjöfestivalen var för mina pojkar en stor lycka och en sorts skatt, det också. 

Så tänkte jag vidare på vad vi får för skattepengarna. Det är ju så mycket. Jag tänkte på skola och vård och allt det där. Och på snöplogarna som gick här utanför imorse. Men till slut valde jag en bild på sommarens blomsterprakt i en av parkerna här i Karlshamn.

Nu ska jag skicka stafettpinnen vidare till Pillargontanten. Och till henne väljer jag temat ”växer” som ju också blommorna gör på min sista bild. 

9 reaktioner till “Skatt

    1. Tack! Vad roligt att du tyckte om min stafettriss. Jag tyckte att det var svårt att få till något.Särskilt mitt i en arbetsvecka.Men det var kul! Tack för att du drog igång dett!

    1. Vad snabb du var! Redan färdig har jag sett.Fyndig lösning och fina bilder lyckades du hitta på temat jag valde till dig! :)

Lämna en kommentar