Det är tufft på jobbet just nu. Men Kristianstad är bra vackert ändå!
Jag har sagt det förut och jag säger det gärna igen: Den som någon gång besöker Kristianstad får inte missa solnedgångarna vid Helge å. Särskilt inte kvällar som är så vindstilla att vattnet ligger spegelblankt.
Men på jobbet är det väldigt mycket att göra den här våren. Ett debiteringssystem som krånglar och där projektledaren slutat. Vilket inneburit att jag blivit tvungen att rycka in som projektledare själv.
Samtidigt är fler nyckelpersoner på väg att sluta och med anledning av det ändrar vi vårt sätt att arbeta, justerar i organisationen och rekryterar på vakanser. Det är heller inte helt enkelt att hitta rätt person till lediga jobb i min bransch.
Och nu ska lönesamtal hållas och löner sättas och budgetförslag tas fram just i den här perioden. Det är ingen överaskning. Så är det varje år. Men det brukar inte vara så trångt i övrigt. Jag har till detta sedan tidigare tagit på mig att läsa exjob för en tävling som branschorganisationen ordnat. Detta tog jag på mig innan jag visste hur det skulle bli i den här perioden. Sista exjobbet måste därför läsas i helgen.
Sedan ska vi gå igenom miljörapporter, skriva under och skicka in. Föredrag om olika ämnen ska förberedas och hållas. Därtill ska investerinstakten ökas.
Därför var det skönt att det var så fint väder när jag lämnade jobbet igår kväll efter att ha jobbat över. Vacker solnedgång. Först passerade jag det karakteristiska sekelskifteshus som numera är hotell men från början var bank. Sen tog jag en sväng ner om ån innan jag gick för att simma på Tivolibadet.
Idag vaknade jag trots simningen ändå 02:20 med huvudet fullt av debiteringssystem. Kunde inte somna om. Gick upp 03:30. Jobbade vid köksbordet och på tåget. Kom till jobbet klockan 7. Lämnade 17:30. Knappt tid för raster.
Det finns inget annat sätt än att ta oss genom det här. Men hur gör vi?
Hur åt våra förfäder mammut? De åt dem en tugga åt gången. (Tills alla tagit slut.)
Hur gör du för att vandra 1000 mil? Du tar ett steg i taget.
Jag ska gå hel ur det här. Vi ska alla gå hela ur det.
För min egen del hjälper det att ha förmåga att se det vackra i tillvaron. Hur vackert Kristianstad är!
Och vädret var fint idag också. Må solen skina på er alla i helgen!
Kram från mamma.💖
Kram.
Ja hur jobbigt det än är i vissa situationer så tar vi oss ur dem även om det inte alla gånger känns så.
Kämpa på!
Tack! Jag tänker att det jobbiga i den här situationen bara är att det är mycket. Det finns mycket som är jobbigt på värre sätt.
Helt rätt, en bit i taget, det brukar lösa sig och särskilt när du kan se det vackra omkring dig. Det helar, lenar och fyller på.