jul · resor

Julskyltat och julshopping i Singapore


Det är nu över en månad sedan vi kom hem från Singapore. Ändå var det redan då julskyltat i stadsstaten vid ekvatorn.

Mycket shopping blev det inte för vår del. Dels är det inte riktigt vår gren det där med att shoppa (utom möjligen den äldsta sonens). Dels är allting väldigt dyrt i Singapore. Dyrare än hemma. Mat kan vara billigare. Men inte mycket annat.

Men vi köpte en kabinväska eftersom en av våra medhavda gick sönder när vi var där och så det var så klart kul att promenera runt lite, titta på julskyltningen, människorna och känna storstadspulsen.

Här är ett litet smakprov.

5 kommentarer på “Julskyltat och julshopping i Singapore

  1. Julskyltningen börjar tidigare och tidigare även hos oss, affärsmännen har bråttom. Och ja, det känns lite märkligt med jul ”på sommaren”! Trevlig bildserie, gillar bilden med paketportalen!

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s