Uncategorized

Kan du gissa världens tre bästa städer?

Jag fick en bok som listar världens 200 bästa städer. Det är läsarna på Lonely Planets webbsajt som röstat fram listan. Varken Karlshamn, eller Luleå kom med. Inte ens Norrköping! Stockholm på plats nr 51 är Sveriges enda placering.

En bok om de bästa städerna i världen

Men kan du gissa en eller flera av topp-3 på listan? (Beskrivningarna är hämtade ur boken.)

nr 1: Staden har allt: kändisar, monument, anlagda parker, mat som får det att vattnas i munnen, oändligt antal museer, frenetiska loppmarknader och haute couture – och som dess vvälvårdade invånare ser staden alltid lika bra och elegant ut.

nr 2: Inte mycket när det gäller staden är blygsamt – den skryter med vibrerande arkitektur, konst, mode, nöjesliv i världsklass, ständigt brummande trafik, själfull politik, rik och radikal historia genomsyrad av ständig invandring som håller i sig än idag.

nr 3: Gnistrande i solljuset och rumlande i rampljuset är staden all möjlig glitter och glam och att första gången få en glimt av stadens centrala hamn är en av livets mest minnesvärda upplevelser.

Reseten av topp-tio är:

nr 4: Barcelona

nr 5: London

nr 6: Rom

nr 7: San Francisco

nr 8: Bangkok

nr 9: Kapstaden (den enda på topp-tio som jag inte besökt.)

nr 10: Istanbul

Kan du gissa vilka städer som är topp-tre?