bildredigering · instagram · iPhone

Visst blev väl bilden bättre så här?

20130227-200924.jpg

Det heter ju som bekant att man inte kan rädda en dålig bild med bildbehandling. Bilden ovan blev lite oskarp på grund av rörelseoskärpa. Dessutom en reflektion i tågfönstret. Men rätt beskuren, filtret ”drama”, färgerna förstärkta och en ram i appen Snapseed. Samt filtrerad en gång till med filtret ”mayfair” i Instagram. Visst blev väl resultatet bättre?

20130227-201531.jpg

2 reaktioner till “Visst blev väl bilden bättre så här?

  1. Beskärning tycker jag är ett bra redskap, lyfter fram det man vill visa. Men alla filter, jag undrar om det inte finns risk för att man snart inte vet hur verkligheten ser ut och att man när man tar ”vanliga” bilder rakt upp och ner undrar varför det ser så färglöst ut. Den nedre bilden är lite väl lila, tycker jag.

    1. Så är det delvis. Sedan jag börjat använda Instagram har jag börjat att tycka att mina ofiltrerade bilder ser lite ”platta” ut. Märker också att bilder i media tenderar att bli mer och mer behandlade med olika ”filter”.

Lämna en kommentar