Jag skriver sällan hotellrecensioner. Jag tänker ofta att jag ska. Börjar kanske anteckna några ord i telefonen. Men sedan blir det nästan aldrig av att skriva en fullständig recension. Någon gång lyfter jag fram ett hotell här i bloggen om det är något alldeles extra. Men det blir inte heller så ofta. Men här och nu gör jag bot och bättring.
Här kommer snabbgenomgången av de ställen vi bodde på under 2017 års resor. Skulle du vilja bo på något av dem?
1. Sea View Lodge Boutique Hotel
Adress: Kibigija Beach, Jambiani, Zanzibar, Tanzania
Incheckning 2017-01-05. 1 rum. Antal nätter: 3. Antal gäster vuxna: 2, barn: 2.
Totalt pris 5 673 kr. Bokat genom: Hotels
Mitt betyg: ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️-
Hotellet litet och mysigt. Anlagt som några hyddor runt en gårdsplan av vit strandsand med en pool i mitten. Några hyddor ligger också direkt nere vid det turkosa havet. Solstolar vid både havet och poolen. Ingen trängsel. Sista kvällen får jag besök av en apa som plötsligt sätter sig på solstolen intill.
Frukost ingår: kaffe/te, färska frukter, färskpressad juice (mango en dag passionsfrukt två dagar). En skiva rostat bröd med smör och marmelad, ägg (kokt, stekt, som äggröra eller omelett) och pannkaka. Det går även bra att äta god lunch och kvällsmat här. Men du måste beställa en timme i förväg.
Två badrum. Stopp i toaletterna ibland. Minus för det. Dusch i båda. Rummet fint smyckat med blommor och görs i ordning för vår skull när vi anländer långt före ordinarie incheckning. Hela myggnät. Trevliga och hjälpsamma: ägare, receptionist och personal i övrigt. Fungerande wi-fi.
2. Ngorongoro FarmHouse
Adress: Oldeani Road, Karatu, Tanzania
Incheckning 2017-01-08. Antal nätter: 2. Antal gäster vuxna: 2, barn: 2.
Totalt pris: Del av paket, se nedan. Bokat genom: Good Earth Tours
Mitt betyg: ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️
Vi bor här två nätter som en del av en safari till Ngorongoro-kratern på Tanzanias fastland. Hela paketet med transport från inrikesflygplatsen i Arusha, två övernattningar här, entré till och safari i fantastiska Ngorongoro kostar oss 19 429 kr för fyra. När vi anländer till hotellet får vi välkomstdryck och kaka. Lodgen är anlagd i ett lantbruk. Här odlas kaffe, blommor och de grönsaker som serveras i restaurangen. Fåglar kvittrar. Det är svalare här än på Zanzibar men vi tar ändå ett uppfriskande dopp i poolen.
Restaurangbyggnaden är vacker, med stråtak. Här finns wi-fi. Maten är god, både frukost- och middagsbuffé. Ett kongatåg uppvaktar med sång och kaka på min födelsedag. Även lunchmaten till safarin tar vi med oss i lådor från hotellet.
Hotellrummen är inredda i terrakottafärgade parhus i trädgården. Det är högt till tak och fyra stora sängar, nästan queensize, med rejäla myggnät. Här finns en eldstad och ett par fåtöljer, badrum och stora fönster mot en terrass med utsikt mot trädgården. Albin ser ett par schakaler från stugan, eller vi tror att det måste ha varit det, ”gråa rävar”, säger han.
3. Natural Kendwa Villa
Adress Kendwa, Zanzibar, Tanzania
Incheckning 2017-01-10. 1 rum. Antal nätter: 3. Antal gäster vuxna: 2, barn: 2.
Totalt pris 690 US$. Bokat genom: Booking
Mitt betyg: ⭐️⭐️⭐️+
Varför hotellet heter ”Natural Villa” vet jag inte. Det är en ganska traditionell hotellanläggning. Ägarparet är från Italien så Nutella finns till frukosten. Pannkaka med färsk frukt och Nutella är inte den sämsta starten på dagen.
Poolområdet är fint. Restaurangen serverar normalt inga måltider utöver frukost. En kväll erbjuder de ändå middag. Den visar sig inte vara särskilt prisvärd. Smakar inte så märkvärdigt men de tar bra betalt.
Hotellet ligger en bit från stranden men entré ingår till ett annat hotells privata strand. Du får ett plastband på handleden.
Rum och badrum inredda i naturinspirerad stil. Spindelnät i taket i badrummet. Hål i myggnäten som är snålt tilltagna. Blir lätt glipor.
Wi-fi fungerade inte hela tiden. Ganska långsamt. Strömavbrott en kväll. Då saknades även vatten till toa och dusch.
4. Mizingani Seafront Hotel
Adress: Mizigani Rd, Malindi district, Zanzibar Town, Tanzania
Incheckni
2017-01-13. 1 rum. Antal nätter: 2. Antal gäster vuxna: 2, barn: 2.
Totalt pris 2 810 kr. Bokat genom: Hotels
Mitt betyg: ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️
Vi har förflyttat oss från ett land bestående av tropiska paradisstränder rakt in i Orienten bara genom att ta en taxi från Kendwa på norra Zanzibar till hotellet vi ska på på i Stonetown. Det heter Mizingani Seafront Hotel. Det är en miljö som hämtad ur en av sagorna i ”tusen och en natt”. Vindlande trappor i trä och gångar som går hit och dit. Arabiska fönster, dörrar och valvbågar. Vi bor i en liten familjesvit bestående av två sovrum, ett badrum och en balkong. Ljuvligt doftande blommor på en byrå.
Poolen finns på hotellets kringbyggda atriumgård. Det här är ett av de fåtal hotell som jag valt att lyfta fram i ett eget blogginlägg.
5. SJ, Nattåg, Arctic Circle Train, Tåg 94
Adress: Stockholm C – Björkliden stn, Hel egen liggvagnskupé, Vagn 13
Incheckning: 2017-04-09. 1 kupé. Antal nätter: 1. Antal gäster vuxna: 2, barn: 2.
Totalt pris: 3 100 kr. Bokat genom: SJ
Mitt betyg: ⭐️⭐️⭐️+
Åka nattåg är mysigt. Vi har valt liggvagn den här gången. Egen kupé. Alla fyra men inga andra i samma kupé. Kupén har sex sängplatser, men vi använder fyra, som vi bäddar själv. Bäddutrustningen består av kudde, filt och lakan. Lakanen är blå och av den typen som är ihopsydda i en av kortändarna och en långände som du kryper in i. Sängarna är lite hårda och smala men det är mysigt att bo alla tillsammans. I restaurangvagnen serveras Norrländska specialiteter som renklämmor.
6. Kåppas stugby
Adress: Björklideen 70, Björkliden, Sverige
Incheckning: 2017-04-09. 1 rum. Antal nätter: 7. Antal gäster vuxna: 2, barn: 2.
Totalt pris: 15 400 kr. Bokat genom: Lapland Resorts (mejl)
Mitt betyg: ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️
Det är dyrt och stugorna är ganska små, men vår är utrustad med bastu och i priset vi betalar har vi lagt till sänglinnen, handdukar och slutstädning. Att vi kom en dag för sent beror på att jag bokade tågresan sent och det kan vi inte lasta Lappland Resorts för. Det går inte annat än att ge högsta betyg till ett boende som vi återvänt till år efter år. Har du tur får du en stuga med utsikt mot Lapporten. Bara en sån sak! Här är det ski-in, ski-out som gäller. Inga krångliga transporter till backarna. Det här är också ett av de fåtal boenden som jag valt att lyfta fram i ett eget blogginlägg. Även om det var ett tidigare år.
7. SJ, Nattåg, Arctic Circle Train, Tåg 93
Adress: Björkliden stn – Stockholm C , Hel egen liggvagnskupé, Vagn 13
Incheckning: 2017-04-16 1 kupé. Antal nätter: 1. Antal gäster vuxna: 2, barn: 2.
Totalt pris: 3 100 kr. Bokat genom: SJ
Mitt betyg: ⭐️⭐️⭐️+
Åka nattåg är mysigt. Nästan lika mysigt på hemvägen som på utresan.
8. Zafiro Bahia
Adress: Avenida Platja de Muro, Mallorca, Spanien
Incheckning: 2017-06-24. 1 rum. Antal nätter: 7. Antal gäster vuxna: 2, barn: 2.
Totalt pris: Del av charterpaket, se nedan. Bokat genom: Ving
Mitt betyg: ⭐️⭐️⭐️⭐️-
Ett lite väl stort hotell för vår smak egentligen. Och målgruppen är uppenbarligen barnfamiljer med yngre barn än våra. Det blir lite stimmigt i matsalen men annars störs vi inte av de många småbarnen. Vi har valt halvpension. Frukostbuffén är riktigt, riktigt bra. Middagarna är lite tråkiga men annars bra och mycket att välja på.
Anläggningen är vacker och sväljer i de flesta delar det stora antalet gäster. Det finns en lite lyxigare relaxpool närmast stranden med stora vräkiga, sängliknande solstolar. Här finns det aldrig lediga platser under dagtid på hela veckan. En morgon går vi upp för att se solen gå upp ur havet. På väg tillbaka, klockan är innan halv sju på morgonen och solen har just gått upp, ser vi hur den första solstolspaxaren lägger ut handdukar på flera av dessa få solstolar. Stranden här är jättefin. Det är långgrunt. Havet är turkost och söderut finns en lång sträcka naturstrand utan hotell.
Totalkostnad för flyg, transfer och halvpension: 41 726 kr.
9. Hotel Marina Soller & Wellness Spa
Adress: Paseo La Playa s/n, Platja d’En Repic Puerto Soller, Mallorca, Spanien
Incheckning: 2017-06-29. 1 rum. Antal nätter: 1. Antal gäster vuxna: 2, barn: 2.
Totalt pris: 218 € Bokat genom Hotels
Mitt betyg: ⭐️⭐️⭐️⭐️+
Ett fint litet hotell precis vid stranden i fina Puerto Soller på Mallorca. Mycket god frukost som ingick. En liten pool på baksidan där vi hänger en dag med min bror, min svägerska som fyllde 50 och pojkarnas kusiner. Bra restaurang. God paella bland annat.
Rummet är en liten lägenhet med pojkarnas sängar i ett kombinerat kök och vardagsrum. Här gör vi välkomst-sangria både med och utan alkohol inför att våra släktingar ska anlända. Här är också ett sovrum i turkost, ett badrum i grått och En liten balkong i vitt med utsikt mot bergen och palmer i förgrunden.
10. Quality View Hotel
Adress: Hyllie Stationsväg, Malmö
Incheckning: 2017-07-01. 1 rum. Antal nätter: 1. Antal gäster vuxna: 2, barn: 2.
Totalt pris: 1 600 kr Bokat genom Hotels
Mitt betyg: ⭐️⭐️⭐️+
För den som anländer sent till Kastrup eller avreser tidigt, åker tåg och bor längre från bron än Lund är det här ett utmärkt alternativ. Det går tåg tidigt och sent över bron som inte har en längre räckvidd än Lund och då behöver du en övernattning. Det blir mycket billigare att övernatta på den svenska sidan och det här är ett bra alternativ med fin utsikt över bron i fjärran och det skånska jordbrukslandskapet. En del byggarbetsplatser också, för all del.
Frukostbuffén är mycket bra och ingår i priset vi betalade. Vi bor i ett familjerum med fyra sängar i samma rum och ett bra badrum. Nytt och fräscht och trevligt inrett. En mysig avslutning på semestern.
11. SJ, Nattåg, Tåg 10094
Adress: Stockholm C – Abisko turiststation, Hel egen sovvagnskupé, Vagn 12
Incheckning: 2017-08-02. 2 kupéer. Antal nätter: 1. Antal gäster vuxna: 2, barn: 2.
Totalt pris: 3 998 kr. Bokat genom: SJ
Mitt betyg: ⭐️⭐️⭐️⭐️
Åka nattåg är mysigt även på sommaren. Den här gången har vi slagit till med två stycken sovvagnskupér. Å ena sidan får vi dela på oss. Å andra sidan är sängarna betydligt bekvämare än i liggvagn. Det är på det här nattåget som det i familjen redan legendariska uttrycket ”Åh! Tutti Frutti!”, myntas. Ska uttalas mycket entusiastiskt och på bred stockholmska. Mycket intern humor. Fråga inte. ;)
12. STF Abisko Fjällstation, 1 x stuga med 6 bäddar
Adress: STF Abisko Turiststation, Abisko, Sverige
Incheckning: 2017-08-03. 1 stuga. Antal gäster: 2. Antal gäster vuxna: 2, barn: 2.
Totalt pris: 5 230 kr. Bokat genom: Svenska Turistföreningen (hemsida)
Mitt betyg: ⭐️⭐️⭐️⭐️+
Stugan är en halva av ett parhus, lägenheten är ca 60 m2 och består av två sovrum på ovanvåning med 2 enkelsängar (80 cm) i ett rum och våningssängar (80 cm – 120 cm) med 4 bäddar i ett rum. Kombinerat kök/allrum på markplan med matplats och soffgrupp Dusch, WC och torkskåp på bottenvåning Självhushåll. Städning ingår inte, men vi har valt till linne med handdukar och frukost i priset ovan.
Frukosten är mycket bra, många ekologiska produkter och fjällfil med hjortron bland annat. Frukosten serveras i Restaurang Kungsleden som du hittar i Huvudbyggnaden. Där serveras lappländsk gourmetmat till lunch och middag och det har jag skrivit om tidigare.
13. Kåppas stugby
Adress: Björklidenvägen 70, Björkliden, Sverige
Incheckning: 2017-08-05. 1 stuga. Antal nätter: 2. Antal gäster vuxna: 2, barn: 2.
Totalt pris: 4 780 kr. Bokat genom: Lapland Resorts (hemsida)
Mitt betyg: ⭐️⭐️⭐️⭐️+
Samma stugby som i påskas och flera påskar innan, men en annan stuga. Även denna är utrustad med bastu och vi betalar även denna gången extra för sänglinnen, handdukar och slutstädning. Inga måltider ingår, men kan köpas till uppe på Hotell Fjället. Mysigt att komma hit och se hur här ser ut på sommaren. Här finns saker att göra på sommaren också, se skidbackarna blomma, bland annat. Men platsen har ännu mer att erbjuda på vårvintern när skidsäsongen är som bäst. Därför något litet lägre betyg på sommaren jämfört med vårvintern.
14. Breidablikk Guesthouse
Adress: Tore Hundsgt 41, Narvik, Norge
Incheckning: 2017-08-07. 1 rum. Antal nätter: 1. Antal gäster vuxna: 2, barn: 2.
Totalt pris: 1 425 NOK. Bokat genom: Booking
Mitt betyg: ⭐️⭐️⭐️
Ett mycket enkelt gästhem nära både järnvägsstationen och Avis kontor där vi ska hämta hyrbilen nästa dag. Det är lite kaos bland bokningarna när vi anländer, varken familjen före oss eller vi finns noterade i bokningssystemet trots att åtminstone vi har fått bokningsbekräftelse som jag visar upp. De ordnar rum till oss, trots allt. Varken toalett eller dusch på rummet. Bara ett enkelt handfat. Viss köbildning till toaletten i korridoren. Men läget är bra, hotellet är mysigt och frukostmatsalen har fin utsikt och mycket bra frukost som ingår i priset.
15. Haukland Beach House
Adress: 24 Haukland, Vikten, Lofoten, Norge
Incheckning: 2017-08-08. 1 stuga. Antal nätter: 3. Antal gäster vuxna: 2, barn: 2.
Totalt pris: 6 500 NOK. Bokat genom: Booking
Mitt betyg: ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️
En mysig stuga med ett sovrum med dubbelsäng, badrum och tvättstuga på bottenvåningen samt ett sovrum med två enkelsängar, kök och vardagsrum på ovanvåningen. Mycket snabb wi-fi. Köket är utrustat med både riktig spis, med vanlig ugn, mikrovågsugn och diskmaskin. Där finns också en brödrost. Andra gäster har lämnat efter sig salt och kryddor så det är lite överflödigt att vi också köpt det med oss. Men det visste vi ju inte i förväg. Vi har stannat i Svolvaer och handlat. Kryddblandningen jag tog ur högen gör i och för sig att pastasåsen smakar mycket gott.
Fantastiskt naturskönt läge vid en fin sandstrand med turkost vatten.Stugan vi hyr ligger en liten bit från själva stranden, inne i byn. Eller by och by, det är några hus bara.
16. Bjerkvik Hotel
Adress: Trollvikveien 18, Bjerkvik, Norge
Incheckning: 2017-08-11. 2 rum. Antal nätter: 1. Antal gäster vuxna: 2, barn: 2.
Totalt pris: 2 200 NOK. Bokat genom: Booking
Mitt betyg
⭐️⭐️⭐️+
Vi har valt hotellet som flygplatshotell. Det är en bit att köra till Evenes som är Narviks och Harstads gemensamma flygplats men det ligger ändå betydligt närmare än vad Haukland ute på Lofoten gör. Vi sover en natt här i två dubbelrum. Det är ett standardhotell. Hotellkorridor och standardrum med säng och badrum. Inte så modernt men rent och snyggt. Inga konstigheter. Vi tar något litet att äta på kvällen och det smakar bra. Frukost ingår och den är väldigt norsk. Det är ett typiskt väghotell, men på andra sidan vägen ligger en fjord och ett norskt fjällandskap som vi har utsikt mot från rummen. Ett extra plus för det.
17. Residence Hotel Porto San Paolo
Adress: Via Pietro Nenni 1, Porto San Paolo, Sardinien, Italien
Incheckning: 2017-08-12. 2 rum. Antal nätter: 3. Antal gäster vuxna: 2, barn: 2.
Totalt pris: 1 050 €. Bokat genom: Booking
Mitt betyg: ⭐️⭐️⭐️+
Det kallas lägenhetshotell men ”lägenheterna” innehåller inte mer utrustning än ett traditionellt hotellrum. Tvärt om, faktiskt. Allt är väldigt avskalat. Det ljust och fräscht och väldigt designat men kanske inte alltid lika praktiskt. Det finns nästan ingenstans att göra av kläder till exempel. Men nybyggt och rent är det. En liten takpool har de också. Inga måltider ingår. Fungerande wi-fi. Dyrt i förhållande till vad du får för pengarna. Men det ligger inte långt från ”porto de Porto San Paolo” och turtrafiken till den söderhavslika ön Tavolara som en gång var ett eget kungarike.
18. Residence Picalè
Adress: Via Lido 69, Alghero, Sardinien, Italien
Incheckning 2017-08-15. 1 rum. Antal nätter: 3. Antal gäster vuxna: 2, barn: 2.
Totalt pris: 6 140 kr. Bokat genom: Hotels
Mitt betyg: ⭐️⭐️⭐️⭐️
Det här är en riktig lägenhet med två sovrum, badrum och kök. Köket har gasspis, vilket vi inte riktigt trivs med att använda, så vi använder köket mest till att koka vatten i vattenkokaren och förvara mat i kylskåpet. Vi plockar också ihop någon måltid av kallskuret och frukt. För den som trivs med att använda gasspis blir köket så klart mer funktionellt. Lägenheten har två balkonger. En med utsikt mot gatan och med begränsad havsutsikt och en med utsikt mot innergården och poolen. Det är lite gammalt och slitet men helt och rent och fräscht ändå. Fungerande wi-fi.
Vi badar ett par gånger i poolen som är ren och fin och hyggligt stor. Men vi förvånas över vattnets syrliga smak. Ungefär som citronvatten. Jag försöker googla på lågt pH och pool men blir inte klok på om det är meningen att vattnet ska vara surt eller om det är något som är fel.
19. MOXY Milan Malpensa Airport – Somma Lombardo
Adress: Milan Malpensa Airport, Terminal 2, Somma Lombardo, Italien
Incheckning: 2017-10-28. 1 rum. Antal nätter: 1. Antal gäster vuxna: 2, barn: 2.
Totalt pris: 1 400 kr. Bokat genom: Hotels
Mitt betyg: ⭐️⭐️⭐️+
Det här är ett utmärkt hotell för den som reser billigt med Easyjet och anländer sent eller avreser tidigt. Easyjet är ett av få, om inte det enda flygbolag som flyger till och från terminal 2 på Milano Malpensa. Det här hotellet ligger tvärs över parkeringen vid den terminalen så det blir en supersmidig lösning att bo här. Det är nytt och fräscht. Enkelt och funktionellt. När vi anländer är det halloweenpyntat. I priset ovan ingick frukost. Bra buffé. Bra wi-fi.
20. La Polena – Affittacamere
Adress: Via M. Carattino 20, Vernazza, Italien
Incheckning: 2017-10-29. 1 rum. Antal nätter: 2. Antal gäster vuxna: 2, barn: 2.
Totalt pris: 350 €. Bokat genom: Booking
Mitt betyg: ⭐️⭐️⭐️⭐️
Det här rummet beskrivs på bokningssidan som en ”svit med havsutsikt”. Det är en betydligt överdriven beskrivning. För det första är det inte direkt en svit utan mera ett rum med udda planlösning. Pojkarnas våningssäng i ena änden och dubbelsängen i den andra och ingång mot badrummet däremellan. Havsutsikt är det. Och havet är dessutom riktigt nära. Och vyn vacker. Särskilt när vi anländer första kvällen när både himmel och hav är starkt färgade i lila.
Ändå. Det är ett väldigt litet fönster att titta ut på havsutsikten genom. Nästan löjligt litet. Med detta sagt är det ändå ett väldigt trevligt rum, i ett väldigt bra läge i en av Cinque Terres vackra byar. En bra utgångspunkt för utflykter i området. Frukosten som ingår äts på två olika restauranger i byn som stället har avtal med (olika veckodagar). Det fungerar alldeles utmärkt och det är bara trevligt att komma ut en runda i byn på morgonen. Betalningen för boendet sker i byns fiskebutik. En burk sardeller ingår i köpet.
21. Cà de Lelioe
Adress: Via Di Mezzo 26, Manarola, Italien
Incheckning: 2017-10-31. 1 rum. Antal nätter: 2. Antal gäster vuxna: 2, barn: 2.
Totalt pris: 300 €. Bokat genom: Booking
Mitt betyg: ⭐️⭐️⭐️⭐️
Det här beskrivs som ett rum men är snarare två. Ett sovrum för pojkarna där också kylskåp och vattenkokare finns. Och ett sovrum för oss vuxna. Plus ett fint badrum. Rummen är inredda i romantisk 80-90-talsstil och ligger i vackra Manarola i Cinque Terre. Frukosten som ingår är däremot nästan lite skrattretande. Det är några kex, inplastade muffins med lång hållbarhet och lite marmelad samt mjölk mm i kylskåpet. Te och kaffepulver. Vi köper till färskt bröd på byn. Jag har ont i ryggen och vet inte om den något mjuka sängen bidrar till det eller om det bara beror på att jag burit runt på systemkameran på dagarna. Mysigt allt som allt och också detta är ett bra val för den som vill utforska Cinque Terre.
22. Best Western Plus Hotel Galles
Adress: Piazza Lima 2, Milano, Italien
Incheckning: 2017-11-02. 1 rum. Antal nätter: 2. Antal gäster vuxna: 2, barn: 2
br>
Totalt pris: 2 100 kr för 1 natt + 1 bonusnatt. Bokat genom: Hotels
Mitt betyg: ⭐️⭐️⭐️⭐️+
En fördel med att boka genom Hotels är att de har ett lojalitetsprogram där den som bokat tio hotellnätter och registrerat dem på sitt konto får den elfte natten på köpet. Gratisnatten betalas upp till genomsnittspriset för de tio nätterna. Kostar natten mer får du istället ett prisavdrag motsvarande bonusnattens värde. I praktiken innebär detta en rabatt på ca 9%. Men eftersom det kostar att bo på hotell blir det pengar av detta också.
Jag använde en bonusnatt till en av våra två nätter i Milano. Eftersom jag hade 2 100 kronors värde i bonus valde jag ett lite dyrare hotell än vad jag kanske annars gjort. Men så fick vi kvalitet för pengarna också, inom gångavstånd från både järnvägsstationen, domen och de andra centrala sevärdheterna. Inga måltider ingick i priset men vi fick ett stort, fint rum och hotellet har en liten pool i källaren vilket alltid är trevligt när du reser med barn. Poolen har en bubbeldel och ett vattenfall också, sin litenhet till trots. Våra pojkar utnyttjade poolen båda kvällarna. Själv nöjde jag mig med att doppa mig första kvällen. Fungerande wi-fi för det mesta, utom just nere vid poolen.
23. MOXY Milan Malpensa Airport – Somma Lombardo
Adress: Milan Malpensa Airport, Terminal 2, Somma Lombardo, Italien
Incheckning: 2017-11-04. 1 rum. Antal nätter: 1. Antal gäster vuxna: 2, barn: 2.
Totalt pris: 960 kr. Bokat genom: Hotels
Mitt betyg: ⭐️⭐️⭐️+
Ny månad och ingen frukost den här gången, på grund av den tidiga avresetiden nästa morgon och den här övernattningen blev något billigare än den förra på samma hotell. Annars samma upplevelse utom att det alltid är trevligare att vara på väg ut än att vara på väg hem. ;)
24. Hotel Tiffany
Adress: Colbjørnsensgade 28, Köpenhamn, Danmark
Incheckning: 2017-12-29. 1 rum. Antal nätter: 2. Antal gäster vuxna: 2, barn: 2.
Totalt pris: 3 950 DKK. Bokat genom: Hotels
Mitt betyg: ⭐️⭐️⭐️⭐️-
Ett mysigt litet hotell nära järnvägsstationen med fungerande wi-fi och frukost inkluderad i priset. Frukosten äts på rummet och det färska brödet levereras i en papperspåse som hängs på rumsdörrens yttre handtag. Det finns en liten köksdel på rummet med bestick, muggar, tallrikar, kylskåp och diskbänk. Och ett litet köksbord. Där äter vi alltså ”breakfast at Tiffany’s”. Bara en sån sak. Det blir lite dyrt på grund av den starka danska kronan, men det får den leva med som vill övernatta i den danska huvudstaden.
Inga stora utrymmen annars men för den som vill finns det fina läsfåtöljer ute i korridoren.
Och så en avslutande bild till inlägget, på det första hotellet nr 1 ovan:
Idén till det här inlägget fick jag när jag läste den här årslistan med hotell hos en annan resebloggare, Dryden, som bott på ännu fler!