Just nu: Vattennivån är 2,02 meter över havsnivån vid Barbacka. Det är mycket. I fredags var nivån 2,09 meter över havet. Det är ännu mer.
Det har regnat mycket i februari. Särskilt i Småland. En del av det vattnet letar sig ner till Kristianstad. Där många bäckar små blir till Helge å. Som också påverkas av nivån i havet. Som också har varit hög en längre tid. Havet högt och mycket regn. Ett Vattenrike blir inte mycket vattenrikare än så här.
Hela vintern har vattennivån stigit. Gått ner en bit, men sedan stigit ännu mer. Igen och igen.
Nu sjunker nivån. Jag tror och hoppas att det värsta högvattnet är över för i år. Men kommer det mer så får vi ta hand om det också.
Högvattenlägen skapar en hel del arbete för kommunen. Det är mäktigt och lite skrämmande när naturen visar sina nycker på det här viset. Men också fascinerande. Och vackert. Mycket vackert.
Bilder från i morse och i fredags.
Oj mycket vatten är det.
Verkligen!
Ankorna är nöjda. Fina bilder får man också.
Ja, det är de. Nya pölar att simma i. Tack!
Oj! Sofforna står ju i vattnet. Skrämmande högt vattenstånd men otroligt vackra bilder!
Tack! Kristianstad är utsatt för högt vatten vissa år så det är planerat för att de här bänkarna ska kunna översvämmas någon gång då och då. Men visst ser det dramatiskt ut!
Naturen påminner oss då och då om att vi inte är ensamma på den här planeten…nyttig påminnelse!
Just så!
Ja, det ser blött ut …
Onekligen. Nu börjar det rinna undan. Men det går ganska långsamt.