Den här platsen vill jag besöka någon gång. Men det blir nog inte i samband med resan till Rom i höst. För det ligger en bit därifrån. Men visst är det Italien. Vernazza. Har du varit där?
En sån vacker vy!
Dela detta:
- Klicka för att dela på Facebook (Öppnas i ett nytt fönster) Facebook
- Klicka för att dela via LinkedIn (Öppnas i ett nytt fönster) LinkedIn
- Klicka för att e-posta en länk till en vän (Öppnas i ett nytt fönster) E-post
- Klicka för att dela på Mastodon (Öppnas i ett nytt fönster) Mastodon
- Klicka för att dela till Pinterest (Öppnas i ett nytt fönster) Pinterest
- Klicka för att dela på X (Öppnas i ett nytt fönster) X
- Klicka för att dela på Reddit (Öppnas i ett nytt fönster) Reddit
- Klicka för att dela på Telegram (Öppnas i ett nytt fönster) Telegram
- Klicka för att dela på WhatsApp (Öppnas i ett nytt fönster) WhatsApp
HIttade dej bland Svenska Reseboggar, som jag också tillhör. Har inte varit i Vernazza, men tittade lite bland dina tidigare inlägg och fann lite intressant om Sverige, t ex Kristinehamn. Roligt att läsa när man bor utomlnads. Tack!
Kristinehamn? Tror inte ens att jag har varit där. Du menar inte möjligen Karlshamn?
Det gick visst lite för fort där! Kristianstad menade jag. Du skrev om vattentornet där. Det var det jag syftade på. Tänkte på Kristianstad, men skrev Kristinehamn, där jag inte heller varit på mycket, mycket länge! Ja, så det kan bli!!!!
Sånt som händer. Ja, jag jobbar i Kristianstad men bor i Karlshamn. Kristinehamn kanske jag får chansen att besöka nån gång. Vem vet? :)
Ja, jag var där i somras. Fantastiskt vackert! Kan visa dig bilder i morgon :)
Ja, gör det! :)
Cinque Terre, där var vi och vandrade när My var gravid med Astrid. Jättefint!
Ja, det verkar onekligen fantastiskt vackert! :)
Nej, där har jag inte varit. Mycket kvar att åka till i Italien.
Ja, det har jag också. Har inte varit i Milano till exempel. Eller Sorrento. Eller…. :)
I Riomaggiore har jag firat midsommarafton för många, många år sedan. Vernazza besöktes dagen därpå och även några år senare igen. Det var tågluff och fina upplevelser för livet i Cinqueterre.
Jag förstår att jag har missat nåt här… :)