Ser du vad det är som fattas på världskartan som ligger ute på Nya Zeelands regerings ”Error 404”-sida? Just det! Precis.
Landet som ofta berömmer sig med att vara världens mest moderna har tröttnat på att inte ens finnas på kartan. De har därför startat en kampanj för att komma med på världskartorna. Om detta skriver bland annat Resedrömmen.
En kul twist på kampanjen hittade jag via mitt flöde på Twitter. ”Error 404” är en standardfelkod på internet som betecknar att webbsidan som efterfrågats inte finns eller inte kan hittas. Uttrycket 404 är vanligt och i överförd betydelse kan det emellanåt användas istället för ”finns inte”.
Regeringen på NZ har alltså skojat till det lite extra på sin 404-sida kopplat till den pågående kampanjen. Kul nördhumor, tycker i alla fall jag. :)
Östersjön saknas :)
Och Östersjön är större än Nya Zeeland..,