
Jul utomlands är temat för min adventskalender här på Halloj världen! 2017 var vi i i Tanzania 10 dagar med start på trettondagsafton.
Vår första dag på Zanzibar har vi ägnat åt att ta det lugnt. Vi har promenerat lite längs stranden i Jambiani. Sett tidvattnet komma och gå. Fiskare och fåglar i det grunda havet. Ätit frukost, lunch och middag på hotellet.
Trettondagen börjar i samma stil. På eftermiddagen ska vi göra en utflykt till en nationalpark för att se Zanzibars berömda ”röda” apor i en nationalpark. Men mellan frukost och lunch fortsätter vi att ta det lugnt. Och nu testar vi hotellets pool.
Klicka på klippet nedan för att se Anton och Albin bada i poolen.
—
2018 publicerade jag en reserelaterad bild om dagen fram till jul. 2019 gjorde jag en paus. Och förra året var temat ”den här dagen för X år sedan”. I år har jag bestämt mig för temat ”jul utomlands”. Nu gäller det bara att orka hålla ut. Hela vägen fram till jul. Både 2018 och 2020 gick jag iland med min utmaning till mig själv. Vi får se om jag lyckas även i år.
Läs mer: Zanzibars röda colobus – aporna i Jozani nationalpark som bara finns på Zanzibar
Kika också in tidigare luckor om Istanbul:
Jul utomlands – Istanbul – lucka 1 – adventskalender 2021
Jul utomlands – Istanbul – lucka 2 – adventskalender 2021
Jul utomlands – Istanbul – lucka 3 – adventskalender 2021
Om Kuba:
Jul utomlands – Kuba – lucka 4 – adventskalender 2021
Jul utomlands – Kuba – lucka 5 – adventskalender 2021
Jul utomlands – Kuba – lucka 6 – adventskalender 2021
Och om Tanzania:
Det där ser skönt ut!
Det var det! Längtar tillbaka till den tiden då det gick att resa utan att behöva oroa sig för en pandemi…
Det är en resa som jag avundas er. Ser så fint ut på dina bilder och den lilla filmen.
Det var så behagligt att komma dit. Jambiani var inte någon traditionell turistort utan många små hotell längs en lång rad vid havet som inte alltid vad badbart på grund av tidvattnet. En bra plats att acklimatisera sig efter en lång resa. :)