
Jul utomlands är temat för min adventskalender här på Halloj världen! 2014 var vi i i Brasilien över jul och nyår med avresa på julafton.
Vi har gett oss iväg på julafton. Ätit jullunch och öppnat julklapparna hemma. Ätit en skinkmacka och sett Kalle Anka hemma hos svärmor på eftermiddagen. Sprungit till och genom Kastrup. Rest via Charles de Gaulle i Paris och tagit en taxi från flygplatsen i Rio. Väl framme i Buzios har vi checkat in på hotellet och sedan fått leta länge efter en restaurang som är öppen på juldagen.
Armação dos Búzios, även känd som Buzios, är en brasiliansk halvö, turistort och kommun som ligger vid atlantkusten i delstaten Rio de Janeiro, cirka 17 mil öster om staden Rio. Här bor ungefär 30 000 personer. Och ännu fler har fritidshus här eller kommer som tillfälliga besökare.
Klockan är efter sex på kvällen när solen börjar gå ner. Vädret är varmt och fuktigt. Vi går på strandpromenaden som går längs med havet och Avenida José Bento Ribeiro Dantas. Det är juldagskväll i Brasilien och vår första kväll i Sydamerika någonsin.
—
2018 publicerade jag en reserelaterad bild om dagen fram till jul. 2019 gjorde jag en paus. Och förra året var temat ”den här dagen för X år sedan”. I år har jag bestämt mig för temat ”jul utomlands”. Nu gäller det bara att orka hålla ut. Hela vägen fram till jul. Både 2018 och 2020 gick jag iland med min utmaning till mig själv. Vi får se om jag lyckas även i år.
Läs mer: Julaftonen när vi sprang till Kastrup
Kika också in tidigare luckor om Istanbul:
Jul utomlands – Istanbul – lucka 1 – adventskalender 2021
Jul utomlands – Istanbul – lucka 2 – adventskalender 2021
Jul utomlands – Istanbul – lucka 3 – adventskalender 2021
Om Kuba:
Jul utomlands – Kuba – lucka 4 – adventskalender 2021
Jul utomlands – Kuba – lucka 5 – adventskalender 2021
Jul utomlands – Kuba – lucka 6 – adventskalender 2021
Och om Tanzania:
Jul utomlands – Tanzania – lucka 7 – adventskalender 2021
Den där känslan att promenera i solnedgången vid havet… vackert med bergen och båtarna i bakgrunden.
Tack! Ja, det är så skönt med ljumma kvällar i varma länder. Och solnedgångar med sitt särskilda ljus.