Uncategorized

Ett vårtecken. Skrattmåsarna byter sina extraögon mot sommarkepsen

Så här års byter skrattmåsarna teckning. På vintern har de en svart prick bredvid ögat på var sida. På sommaren är hela hjässan svart. Nu har de börjat byta. Några har kvar sitt extraöga. Andra har redan bytt till sommarkepsen. Och ytterligare några håller precis, som den på bilden, på att få sina svarta sommarfjädrar.skrattmås

4 reaktioner till “Ett vårtecken. Skrattmåsarna byter sina extraögon mot sommarkepsen

  1. Jag kommer från västmanland, där växer gullvivor som ogräs, gjorde bort mig första året jag bodde här genom att plocka en bukett… många kommentarer fick jag från alla som såg dem. kan nog vara så att även blåsippan är fridlyst i vissa län men inte i alla. eller så har den återhämtat sig och inte behöver vara fridlyst alls.

    1. Ja. Jag tror inte de är fridlysta i Östergötland, men det känns som att de är det här i Blekinge. De är ganska ovanliga här. Men de på bilden finns under ölandstokarna här utanför.

Lämna en kommentar